Trojan All-American Athletes


YEAR NAME HOMETOWN SPORT
2017 Otis Rollins Omaha, NE Wrestling (133 lbs.)
  Winnie Kibet Eldoret, Kenya Indoor Track (5000, 3000)
2016 Marvin Malone  Douglas, WY Baseball
  Gavin Grater  Green, KS Wrestling (165 lbs.)
  Dustin Nading  Longview, WA Indoor Track (mile)
Outdoor Track (1500m)
  Aleksandra Malek  Pszow, Poland Volleyball
  Winnie Kibet Eldoret, Kenya Cross County
2015 Sammy Carrasco  Hobbs, NM Indoor Track (800m)
  Jered Johnson  Easton, KS Wrestling (174 lbs.)
  Dontrel Lyons  Karnes City, TX Indoor Track (400m)
  Dustin Nading  Longview, WA Cross Country
  Hunter Price  Holton, KS Wrestling (125 lbs.)
  Julian Sanchez-Pinto  Spain Cross Country
  Chris Speaks  Coldsprings, TX Indoor Track (3000m & 5000m)
  Noe Belmares, Sammy Carrasco,
Claudius Russell, Christian Williams
  Indoor Track (4x800m)
2014 Raheem Brown  Houston, TX Indoor Track (60m, 200m)
  Sammy Carrasco  Hobbs, NM Cross Country
  Fabian Hayles  Canada Indoor Track (600m)
  Jered Johnson  Easton, KS Wrestling (174 lbs.)
  Mike Kinuthia  Kenya Cross Country 
Indoor Track (800m)
Outdoor Track (1500m)
  Konnor Kriss  Colby, KS Wrestling (156 lbs.)
  Desmond Major   Bahamas Indoor Track (Heptathlon) 
  Calvin Ochs  Hoxie, KS Wrestling (165 lbs.)
  Hunter Price  Holton, KS Wrestling (125 lbs.)
  Ashley Riley  Bahamas Indoor Track (600m) 
  Chris Speaks  Coldspring, TX Cross Country
Outdoor Track (3000m & 5000m Steeple)
Indoor Track (3000m & 5000m) 
  Ronald Wells  Omaha, NE Wrestling (133 lbs.)
  Robert Monticone, Josh Quiroga,
Dontrell Lyons, Mike Kinuthia
  Indoor Track National Champion
(Distance Medley Relay)
  Robert Monitcone, Josh Quiroga,
Fabian Hayles, Mike Kinuthia
  Outdoor Track (4x800m)
  Robert Monticone, Josh Quiroga,
Fabian Hayles, Mike Kinuthia 
  Indoor Track (4x800m) 
2013 Dylon Braun    Hays. KS Wrestling (184 lbs.) 
  Jonathan Burgess  Australia Indoor Track (mile, 3000m)
  Peter Kosky  Kenya Indoor Track (3000m)
Outdoor Track (10,000m, 5000m, 3000m steeplechase)
  Jake Nath   Parker, CO Baseball 2nd Team (outfield) 
  Xavier Fischer  Manhattan, KS
Wrestling (HWT) 
  Bryce Lewis  Minden, NE Wrestling (165 lbs.)
  Juan Pacheco  Mexico Outdoor Track (10,000m national champion, 5000m)
  Gabe Johnson, Ashley Riley, Robert Monticone, Josh Quiroga   Outdoor Track (4x800)
  Fabian Hayles, Ashley Riley, Robert Monticon, Josh Quiroga   Indoor Track (4x800)
  Robert Monticone, Fabian Hayles, Ashley Riley, Jonathan Burgess   Indoor Track (distance medley)
2012 Nico Barrera   Cross Country
  Dylon Braun    Hays, KS Wrestling (184 lbs.) 
  Jonathan Burgess   Australia Outdoor Track (1500m)
  Bryce Lewis  Minden, NE Wrestling (165 lbs.)
  Edward Limo  Kenya Outdoor Track (3000m steeplechase, national champion, 5000m)
Indoor Track (3000m, 5000m)
  Josh Martinez  Amarillo, TX Wrestling (133 lbs.)
  Juan Pacheco   Mexico Outdoor Track (10,000m)
  Marco Tamayo  Carrollton, TX Wrestling (125 lbs.)
  James Leonard, Jonathan Burgess, Raymond Velazquez, Nelson Justiss   Indoor Track (4x800)
  James Leonard, Aaron Spann, Raymond Velazquez, Jonathan Burgess   Indoor Track (distance medley)
  Vanessa Loya El Paso, TX   CC/ Track
  Austin Russell  Victoria, BC
Baseball
2011 Alfredo Arellano  El Paso, TX Indoor Track (1000m)
  Jace Campbell  Oakely, KS Wrestling (141 lbs.)
  Gortia Ferguson  Bahamas  CC/ Track
  Edward Limo  Kenya Cross Country
Outdoor Track (3000m steeplechase, 5000m)
  Devon McCormick, Alfredo Arellano, Raymond Velazquez, Nelson Justiss   Indoor Track (4x800m)
  James Leonard, Josh Mwangi, Devon McCormick, Alfredo Arellano   Indoor Track (distance medley)
2010 Lisa Faimon  Stratton, NE
 CC/ Track 
  Bekzod Abduakhomonov  Tashkent, UZ
 Wrestling (165 lbs.)
  Ganbayar Sanjaa  Mongolia Wrestling (149 lbs.)
  Nick Kriss  Colby, KS
Wrestling (197 lbs.)
  Edward Limo  Kenya Cross Country
Half Marathon
2009 Bekzod Abduakhomonov Tashkent, UZ Wrestling (157 lbs.)
  Scarla Nero  Trinidad & Tobago  CC/ Track
  Hlfti Kahssay  Ethiopia  CC/ Track
  Maria Rodriguez  Lexington, NE  CC/ Track
  Alicia Cooksey  Oakley, KS  CC/ Track
  Jernato Harris  Lenox, GA Wrestling (141 lbs.)
  Shawn Ollivierre  St. Vincent Indoor Track (600m)
  Ronnie Tetreault  Ludlow, MA  Wrestling (165 lbs.)
  Ganbayar Sanjaa  Mongolia  Wrestling (141 lbs.)
  Mark Phillips  Colorado Springs, CO Baseball
2008-09 Tonya Nero  Trinidad & Tobago   CC/ Track
2008 Chris Kearn  Concordia, KS  Wrestling
  T.J. Hepburn Ledyard, CT  Wrestling (149 lbs.)
2007-08 Betty Rotich  Kenya   CC/ Track
2007 Chris Kearn  Concordia, KS  Wresting (184 lbs.)
  Jason Chatwood  Innisfail, AB (Canada)  Baseball
  Erin Henke  Osborne, KS  Track
  Sandino Nero  Trinidad, & Tobago  Track
2006 Matt Schippers  Hoxie, KS  Wrestling (157 lbs.)
  Matt Guilliland  Hoxie, KS  Wrestling
  Daniel Prater  Pratt, KS  Wrestling (141 lbs.)
  Levi Younkin  Oakley, KS  Wrestling
  Ana Kokanovic  Lazarevac, Serbia  Volleyball
  Audrey Hubert  Greensburg, KS Track
  Denzel Ramirez, Derrick Monson, Carlan Arthur, Brenden Files   Indoor Track (Distance Medley)
  Suzana Sormaz  Kovin, Serbia  Women's Basketball
  Heather Erbert  Rosthern, SK (Canada)  Softball
 2005-06 Rita Kollo  Budapest, Hungary  Women's Basketball
  Carlan Arthur  Trinidad, CO  Track
 2005 Zach Luedke  Colby, KS  Wrestling
  Eric Luedke  Colby, KS   Wrestling
  Daniel Prater  Pratt, KS   Wrestling (133 lbs.)
  Matt Schippers  Hoxie, KS  Wrestling (157 lbs.)
  Sara Moore  Bird City, KS  Track
  Cassy Hamilton  Champion, NE  Track
  Derrick Monson  Lamar, CO  Half Marathon
  Kimberely Crossland  Yuma, CO  Track
  Jerod Kersey  Guymon, OK  Track
  Denzel Ramirez  Trinidad, CO  Half Marathon
 2004 C.B. Dollaway Mt. Gilead, OH   Wrestling (184 lbs.)
  Zach Leudke  Colby, KS   Wrestling
  Muzaffar Abdurakhmanov Tashkent City, UZ   Wrestling (165 lbs.)
  Eric Luedke Colby, KS   Wrestling
  Audrey Brake Greensburg, KS  Track
  Louise McLean Warnambool, Australia  Women's Basketball
  Jelena Spiric Belgrade, Yuoslavia  Women's Basketball
  Megan Hildebrand Clayton, KS  Track
 2003-04 E.J. Drayton  Charlotte, NC  Basketball
 2003 C.B. Dollaway Mt. Gilead, OH   Wrestling (184 lbs.)
  Alibek Pardakulov Tashkent City, UZ   Wrestling (174 lbs.)
  Hurshid Haldarov Tashkent City, UZ  Wrestling (165 lbs.)
  Muzaffar Abderakhmanov Tashkent City, UZ   Wrestling (157 lbs.)
  OT Johnson  Winston/Salem, NC   Wrestling (149 lbs.)
  Bryan Miller  Oberlin, KS   Wrestling
  Erkin Tadzhimetov  Tashkent City, UZ   Wrestling (133 lbs.)
 2002 OT Johnson  Winstin/Salem, NC   Wrestling (149 lbs.)
  Matt Murray  Colby, KS   Wrestling
  Bryan Miller  Oberlin, KS   Wrestling
  Derek Jones  Hoxie, KS   Wrestling
  Oscar Cazares  Fillmore, UT  Track
 2001-02 Monte Boydson  Cody, NE  Track
 2001 Jack Dennis  Oakley, KS   Wrestling (197 lbs.)
  Gabe Jenkins  Saint Fracis, KS   Wrestling (141 lbs.)
  Krista Rowe, Cassandra Allan, Megan Pilger, Amber Stephens   Indoor Track (Distance Medley)
  Cody Carter Oakley, KS   Track
  Amber Stephens Colby, KS   Track
 2000 Brandon Lehman  Ithica, NY   Wrestling (141 lbs.)
  Jack Dennis  Oakley, KS   Wrestling (197 lbs.)
  Corey Hill  Brooksville, FL   Wrestling
  Rajiv Nyambura  Nakuru, Kenya CC/ Track
  Nathan Christensen  Charles City, Iowa  Track
  Amanda Robben  Brewster, KS  Cross Country
  Megan Pilger  Wallace, KS  Track
  Cassidy Smith  Wilson, KS  Track
  Amber Stephens  Colby, KS  Cross Country
 1999-01 Monica Barger  Imperial, NE  CC/ Track
 1999-00 Kathleen Gosnell  Lyons, CO  CC/ Track
  Jean Mannebach  Colby, KS  Track
  Jessica Vanek  Hays, KS  Track
  Kim Hattrup  Spearville, KS  Track
 1999 Alex Haines  Colby, KS   Wrestling
  Dennis Parker  Baton Rouge, LA   Wrestling
  Alex Berman  Israel   Wrestling
  Peter Koster  Hoxie, KS   Wrestling
  Chad Boudreaux  New Orleans, LA   Wrestling
  Corey Hill  Brooksville, FL   Wrestling
  Daniel Cormier Lafayette, LA  Wrestling
  Amie Welsh  Sharon Springs, KS  Track
 1998-99 Sara Wells  Salina, KS  CC/ Track
  Rebecca Wedel  McPherson, KS  Track
  Lynette Bohannon  Pueblo, CO  Softball
 1997-99 Junior Vasquez  Rolla, KS  CC/ Track
 1998 Peter Koster  Hoxie, KS   Wrestling
  Alex Berman  Israel   Wrestling
  Chad Boudreaux New Orleans, LA   Wrestling
  Daniel Cormier  Lafayette, LA   Wrestling
  Sara Berry  McCook, NE  Track
  Michelle Hein  Hays, KS  Track
  Nellie Taubenheim  Amherst, NE  Track
  Andrea Burgess  Edson, KS Track
  Robin Clevenger  Lamar, NE  Track
 1997 Orville Palmer  Middletown, CT   Wrestling
  Rost Aizenberg  Kiev, UK   Wrestling
  Stas Khaitin  Kiev, UK   Wrestling
  Chris Tillman  Pratt, KS   Wrestling
  Ben Kristonis  Baton Rouge, LA   Wrestling
  Crissy Heinen  Seneca, KS  CC/ Track
  Brian Dinkel  Hill City, KS  Track
  Bryan Greig  Osborne, KS  Track
 1996-97 Catherine Walquist  Clay Center, KS  CC/ Track
  Shane Osterhaus  Seneca, KS  CC/ Track
  Crystal Dunn  Oakley, KS Track
  Tammy Hoyt  Culbertson, NE  Track
 1996 Ricky Pierce  NewPort News, VA  Wrestling
  Ben Kritsonis  Baton Rouge, LA  Wrestling
  Meghan Barlow  Colby, KS  Track
 1995-96 Ryan Kohrs  Wilson, KS  Cross Country
  James White  Pretty Prairie, KS  Cross Country
1995 Bryan Scarbrough  Waterloo, IA  Wrestling
  LynAnn Bachelor Bucklin, KS  Track - Academics
  Brian Roberts  Kansas City, KS  Wrestling
  Eric Toraya  Tucson, AZ  Wrestling
  Wade Anderson  Waterloo, IA  Wrestling
1993-95 Kay Mannebach Colby, KS CC/ Track
1994 Wade Anderson Waterloo, IA Wrestling
  Scott Urban  Atwood, KS  Wrestling
  Mitch Beims  Atwood, KS  Wrestling
  Stacey Sagle  Fort Morgan, CO Cross Country
 1993-94 Lynette Taubenheim  Amherst, NE  Track
  Angie Schulz Littleton, CO Academic
 1993 Mitch Beims  Atwood, KS  Wrestling
  Ramico Blackmon  Ft. Meyers, FL  Wrestling
  Alfonso Cruz  Tucson, AZ  Wrestling
  Colothdian Tate  Baton Rouge, LA  Wrestling
1992-93 Sara Pittser  Colby, KS  Track
  Leslie Nielsen  Winner, SD  CC/ Track
 1992 Colothdian Tate  Baton Rouge, LA  Wrestling
  Ramico Blackmon  Ft. Meyers, FL  Wrestling
  Alfonso Cruz  Tucson, AZ  Wrestling
  Kara Brown  Arvada, CO Softball
  Tina Rumsey  Centerville, IA  Track
  Rains, Nielsen, Short, Pittser   Track - Distance Medley Relay
 1991 Chris Guillot  New Orleans, LA  Wrestling
  Piaf Latham  Virgin Islands  Half Marathon
  Maria Lunkwitz  Monument, KS  Track
  Luchinske, Mesa, Turrell, Lounsbury   Track - 2 mile relay
1990 Shannon Peters  Beloit, KS  Wrestling
  Paul Gastley Beloit, KS  Wrestling
1989 Jason Reed Las Anamas, CO Wrestling
1987-88 Dawn Chambers Colby, KS Women's Basketball
1986 Kathy Holling Osborne, KS Track
1985 Larry Grieve Osborne, KS Wrestling
1984-85 Denise Bahe Goodland, KS Volleyball
1983-84 Brenda Wolf Norton, KS Track
1983 Chris Richard Saint Francis, KS Wrestling
  Mike Guenther Pueblo, CO Wrestling
  Ignacio Garcia Rocky Ford, CO Wrestling
1982 Ignacio Garcia Rocky Ford, CO Wrestling
  Mike Arnold Rocky Ford, CO Wrestling
  Ann Jarmin Edson, KS Track
1981 Peter Yee Boulder, CO Wrestling

Joan Jilka Assaria, KS Track
1980 Sammy Rotich Kericho, Kenya Track

Joan Jilka Assaria, KS Track
1979 Kathy Vagher Colby, KS Volleyball
  William Mitei Kericho, Kenya Track
  Gina Youngblood Atwood, KS Track
  Kristi Hollis Lenora, KS Track
  Bob McDaniel Oberlin, KS Wrestling
  Rory Cahoj Saint Francis, KS Wrestling
1978-79 Kim Van Camp Colby, KS Volleyball
1978 Rory Cahoj Saint Francis, KS Wrestling
  Chris Albers Oakley, KS Wrestling
  Brad Schneider Saint Francis, KS Wrestling
  Daniel Schmidt Hays, KS Wrestling
  Nayron Monk Detroit, MI Men's Basketball
1977-78 Roger Oetting Tescott, KS Track
  Rita Matchin Roswell, NM Track
1977 Perry Keller Saint Francis, KS Wrestling
  Cathy Dickinson Natoma, KS Track
  Clem Jarmin Edson, KS Track
  Beth Sailors Topeka, KS Track
  Darlene Cromwell Ransom, KS Track
  Jean Haffner Hoxie, KS Volleyball
1976 Perry Keller Saint Francis, KS Wrestling
1975 Jeff Vap Atwood, KS Wrestling
1971 Tim Lewis Hoxie, KS Wrestling
1970 Stan Faulkender Saint Francis, KS Wrestling
  Dale Samuelson Oakley, KS Wrestling
  Hugh Wiggington Hoxie, KS Wrestling
1969 Dale Samuelson Oakley, KS Wrestling
  Vic Campbell Oakley, KS Wrestling
  John Lorimor Norton, KS Track
1968 Archie Van Sickle Ingalls, KS Track